הכרויות לדתיים

לפני שנסקור את תחום "הכרויות לדתיים" של ימינו, נסקור את ההיסטוריה של תחום הכרויות לדתיים, כדי להבין את הצורך באתרי הכרויות לדתיים. ישנם מגזרים בציבור הדתי שאצלם מתחתנים על ידי שידוך, ויש חלק אחר שמתחתנים דרך הכרויות לדתיים.

אתר הכרויות לדתייםנסקור מעט מקומות של הכרויות לדתיים בהיסטוריה:

  1. באר המים- בעבר "באר המים", הייתה מקום של מפגש והכירות. אם מחפשים דוגמאות של היכרות לדתיים, מומלץ לעיין בתנ"ך ולראות כיצד הכירו גדולי האומה את נשותיהם:
  • באר המים בפדן ארם- אברהם אבינו שלח את אליעזר לחפש כלה לבנו יצחק. אליעזר הגיע אל הבאר בארם נהריים, התפלל להצלחת המשימה ובדיוק כשסיים להתפלל הגיעה רבקה אמנו. רבקה הסכימה לשאוב מים לאליעזר, ואף הציעה לו שתשאב גם לגמליו. אליעזר התרשם מאוד מרבקה, ובסוף שידך בין רבקה ליצחק.
  • באר המים בפדן ארם: יעקב ורחל- יעקב אבינו נאלץ לברוח מאחיו עשו אל ארם. כאשר הגיע אל באר המים, כדי לשאול היכן גר חותנו, ראה את רחל באה עם הצאן. יעקב התאהב ברחל מהמבט הראשון, ומכוח האהבה, גלל באצבע אחת את האבן הכבדה של פי הבאר- שהיה צריך את כל הרועים ביחד כדי לגלול אותה. יעקב נשא את רחל לאישה.
  • באר המים במדיין: משה רבינו וציפורה בת יתרו- כשמשה רבינו היה צעיר, הוא היכה נוגש מצרי כדי להציל יהודי. פרעה שמע על כך, וניסה להרוג את משה רבינו. משה רבינו ברח אל מדין, וליד באר המים ראה את בנות יתרו באות להשקות את הצאן. הרועים ניסו להציק לבנות יתרו, משום שכעסו על אביהן יתרו שהיה כהן עבודה זרה והחליט שהוא מפסיק לעבוד עבודה זרה. משה נשא לאישה את ציפורה והתגורר בבית חותנו יתרו עד אשר ה' נגלה אליו בסנה וציווה עליו לשוב למצרים כדי לגאול את עם ישראל.

מדוע "הכרויות אלו", היו דווקא ליד הבאר? אנו צריכים להבין את צורת החיים באותה תקופה. בתקופה זו אורח החיים היה סביב רעיית הצאן, ומקום המפגש היה ליד הבאר, כאשר באו להשקות את הצאן. כיום אין כל כך עיסוק ברעיית צאן, ומקום היכרויות לדתיים אינה הבאר. אולם העיקרון של העוסקים בתחום "היכרויות לדתיים" נשאר אותו עיקרון. מקום ההיכרות צריך להיות היכן שיש התרחשות ונמצאים סביבו.

מה מתאים היום להיות מקום של "היכרויות לדתיים"? תחום זה מתחלק ל2. יש פעילות מאורגנת לצעירים וצעירות, שמטרתו הוא לגרום להיכרויות, והתחום השני הוא תחום האינטרנט. היום "באר המים" הוא באינטרנט. היום כולם נמצאים שם: בווטצאפ, בפייסבוק, בלינקדין, בדואר אלקטרוני ועוד. טבעי ביותר ללבנות אתרי הכרות לדתיים, שמהווים רשת חברתית לצעירים  וצעירות מהמגזר הדתי.

  1. הכרמים בשילה- כאשר נכנסו בני ישראל לארץ ישראל, התחיל המנהג של "מחולות בכרמים", בליל ט"ו באב. בנות ישראל נהגו ללבוש בגדי לבן ולחוג בכרמים בשילה. הבנים היו באים לראות את בנות ישראל מחוללות בכרמים בשילה. הייתה נוצרת היכרות, וכך היו נוצרים זוגות וחתונות.

גם מקום זה לא רלוונטי כיום. כיום לא נהוג שבנות ישראל יחוללו בכרמים. יש כיום ניסיונות לחדש מנהג זה, אך מטרת ניסיונות אלו אינן לצורך היכרות בין בנים לבנות.

העיקרון של מקומות מפגש לצורך הכרות עדיין נשאר. באר המים וכרמי גפנים כבר לא משמשים מקומות מפגש להיכרות עבור צעירים דתיים. תחום פעילות של הכרות לדתיים מתבצעת בשיטות אחרות. מטרת פעילות "הכרויות לדתיים", היא ליצור הכרות בין בנים לבנות. היכרויות אלו הובילו להרבה זוגות.

פעילות הכרות לדתיים מתמקדת ב- 3 תחומים עיקריים:

אתר הכרויות לדתיים

  1. הכרות לדתיים דרך מרכזים וגופים גדולים כמו "שניים שהם ביחד"- בציבור הדתי לאומי לא אוהבים את השיטה המסורתית של שדכנות. השיטה המסורתית של השדכנות היא שיטה שמתערבת יותר מדי. בציבור הדתי לאומי לא אוהבים את החקירות שעורכים השדכנים והשדכניות. במהלך השנים קמו גופים כמו "שניים שהם ביחד" ועוד. גופי שדכנות בציבור הדתי לאומי אמנם פועלים בצורה של שדכנות אך עם הבדלים מסוימים, בכך שאין הרבה ברורים מסביב על כל מועמד. גופי השדכנות בציבור הדתי לאומי הם למעשה מאגר גדול של פנויים ופנויות. אם נוצר שידוך, אזי ישלמו בני הזוג כסף לגופים אלו.
  2. פעילויות של הכרות לדתיים- אלו גופים המאגדים את הרווקים והרווקות מהציבור הדתי. גופי הכרות לדתיים יארגנו שבתות וטיולים לצעירים וצעירות מהמגזר הדתי. פעילויות הכרות הן הזדמנות מצוינת להיפגש עם עוד צעירים וצעירות. מפגש הנערך בצורה חווייתית המשלבת הנאה, הוא מפגש לא מחייב, ודווקא סוג זה של מפגש יוצר תחושת שחרור מסוימת, המקלה על יצירת הקשר הראשוני. כאשר יש שבתות הכרות לצעירים, יש הרבה זמן לשיחה אישית עם חבר או חברה. פעילות שבת הכרות תכלול לפעמים גם טיול בשישי ואף בחמישי. לינה בשבתות הכרות לדתיים היא לינה עם הפרדה בין בנים לבנות. סעודות שבת בשבתות הכרות של צעירים דתיים הם בלי הפרדה. בשבתות הכרות לצעירים, יכול צעיר למצוא בת זוג מעניינת כבר בתחילת השבת, ולבלות עמה בשיחה במשך כל השבת. הפעילות המשותפת של צעירים וצעירות בשבתות הכרות לדתיים יוצרת חברות שמביאה לדייטים, ואף לחתונות.
  3. אתרי הכרות לדתיים- התחליף שיש כיום ל"באר המים" ו"ט"ו באב בכרמי שילה", הם אתרי הכרות לדתיים. כיום אפשר לשבת בבית ולחפש בן זוג. אתרי הכרות לדתיים פועלים בשיטה של מנוי חודשי. כל צעיר או צעירה שנרשמים לאתר פותחים לעצמם פרופיל. בפרופיל ישימו תמונה וסרטונים שמייצגים את עצמם, את חייהם ואת האופי שלהם. כאשר מחפשים בן זוג באתרי הכרות לדתיים, מומלץ להסתכל בסרטונים. אפשר ללמוד מהסרטונים על האופי של האדם- כאשר בסרטונים של המועמד רואים דמות חייכנית ונעימה, מבינים שמדובר באופי טוב. אתרי הכרות לדתיים מספקים את הכלים הנדרשים לצורך יצירת הקשר הראשוני. בהתחלה נוצרת התכתבות ראשונית, בו אחד לומד על השני. השלב השני הוא שלב קביעת הפגישות.

בעולם הדתי יש כללים בהיכרויות. השלב הראשון של היכרות ספונטנית בין צעירים דתיים הוא שיחה. צעירים דתיים שמכירים אחד את השני ישוחחו ביניהם שבוע שבועיים בטלפון, ולאחר שהקשר יתחזק מעט, יגיע שלב הפגישה- "דייט".

"דייט" הוא השלב הרשמי שלפני האירוסין והחתונה, אך כל "דייט" יכול להסתיים בחוסר התאמה כבר מהמפגש הראשון. כדאי לצעירים וצעירות לדעת מספר כללים בדייט. כאשר אחד מבני הזוג נוסע נסיעה ארוכה ממקום רחוק בארץ אל המפגש, מומלץ להזמין עבורו שתייה. בזמן "דייט" מומלץ לשים את הפלאפון על שקט. ניתוק פלאפון בזמן "דייט", ובמיוחד ב"דייט" ראשון, יוצר אצל בן הזוג השני תחושה טובה, וגורם לבן הזוג להרגיש שהוא חשוב אצל השני. כאשר פלאפון מצלצל בזמן דייט מומלץ לא לענות, אלא אם כן השיחה חשובה מאוד, ואם השיחה חשובה מאוד, מומלץ לקצר את השיחה. כאשר זוג יוצא לדייט, ובן הזוג עסוק רק בפלאפון או בגלישה במובייל, זה סימן המראה על חוסר רצינות. מטרת ה"דייט" היא הכרות ויצירת אינטראקציה וקשר שיוביל לקשר חזק בעתיד. בן זוג שמרוכז רק בנייד שלו, עלול לגלות קשיים בפיתוח קשר רציני בעתיד, ובחיי הנישואים.

בעולם הדתי, סדרת פגישות ה"דייט" יסתיימו באירוסין או בפרדה של בני הזוג. כאשר זוג יוצא לפגישות, ואחד מבני הזוג מרגיש כבר מהתחלה שבן הזוג השני ממש לא מתאים, ואין חיבור, מומלץ להפסיק את הפגישות, ולא לבזבז  את הזמן על פגישות מיותרות שלא יובילו לכלום. חשוב בהלך השיחות להכיר היטב את בן הזוג, ולהתרשם מהאופי שלו. בן זוג שמתרגז בקלות בעת פגישות, הוא בן זוג שבחיי הנישואין עלול להתרגז בקלות, מאתרי הכרות קשה להבין אופי של אדם, ולשם כך יש את הפגישות בן בני הזוג בהן מכירים בצורה מעמיקה יותר את בן הזוג ומסוגלים לקבל החלטה.